Mezinárodní projekt "Social P2E"
Ve dnech 22.-30. ledna 2016 se za podpory programu EU Erasmus+ uskutečnila výměna mládeže s názvem Social Project to Enterprise (Social P2E) – tedy něco jako veřejně prospěšný podnik. Pořádající domovská organizace TheDojo.org.uk sezvala účastníky z partnerských organizací z České republiky (GEMS), Řecka (Interalia Project) a hostující Anglie(TheDojo.org.uk). Za přispění všech partnerů se sešlo 11 mezinárodních účastníků, kteří se na 8 dní intenzivního programu sjeli ve Watfordu, Hertfordshire, UK, aby projekt uvedli v život. Cílem a podtitulem celé akce bylo proniknout do principů, filozofie a základů vybraných sportů bojového umění jako metafory techniky učení a rozvoje nových dovedností.
Od prvního dne po příjezdu byl program nabitý různorodými aktivitami: Účast na konferenci v Londýně, Education for All, která se konala v sídle britských učitelských odborů, a za podpory nadace Steva Sinnotta nabídla účastníkům 3 workshopy, kterých jsme se s ochotou zúčastnili – Education for All, Volunteering, Storytelling; návštěvy podnikatelů z Londýna a okolí Watfordu, kteří nám přijeli prezentovat své snahy o uskutečnění ideje Social Enterprise (Duro z iniciativy 20/20 Change, Chris z Link4Growth – jako představitelé těch nejvýraznějších); v průběhu každého dne se konaly osobnostní workshopy a tréninky, na nichž se jednotliví účastníci navzájem lépe poznali, zároveň jsme měli možnost vyslechnout si osobní příběhy a zkušenosti ostatních účastníků, získat zpětnou vazbu ke konkrétním tématům, nebo načerpat podněty a inspiraci k rozvíjení nových dovedností; v neposlední řadě byl každý den proložen sportem, který nám přibližoval nejen konkrétní pohybovou techniku jednoho z bojových umění (karate, kickbox, taichi), ale především jsme odhalili mentalitu těchto sportů plně aplikovatelnou pro osobnostní rozvoj.
Závěrečným cílem projektu bylo uvést v život vlastní veřejně prospěšný projekt – rozhodli jsme se podpořit místní komunitu prodejem vlastnoručně vyrobeného mýdla. Výtěžek z prodeje byl rovným dílem rozdělen mezi 2 vybrané organizace, se kterými jsme se v průběhu našeho pobytu blíže seznámili – nadace Steva Sinnotta podporující myšlenku vzdělaní pro všechny a charitu DRUMS pomáhající lidem po prodělané mozkové mrtvici.
Výměna a celý program byl koncipovaný nejen pro rozvoj individuálních dovedností účastníků, ale především ke zlepšení porozumění prostředí kolem nás a nutnosti spolupráce pro prospěch komunitních cílů a potřeb. Každý z účastníků odjížděl s pocitem obohacení, inspirace a cílů, které snad přesáhnou nás samotné a opravdu přinesou širší prospěch i ostatním. V tomto ohledu byla výměna velmi úspěšná a věřím, že pro mnoho účastníků nezapomenutelná.
Za český tým Marie Kolářová